"Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
                                                                                                 Jeśli ktoś spożyje ten chleb, będzie żył na wieki,
                                                                                     chlebem, który ja dam, jest moje ciało - za życie świata"
                                                                                                                                                                                                      ( J. 6,51)
 

PANIS(z łac.”chleb”) – jest spółką rodzinną, która powstała w grudniu 2007 roku, jest kontynuacją tradycjii rodzinnej związanej z wypiekiem komunikantów, hostii i opłatków wigilijnych.

W historii kościoła to organiści zajmowali się wypiekiem i rozprowadzaniem opłatków na swoich parafiach.Tak się składa, że w naszej rodzinie jest trzech organistów.

Wszystko zaczęło się w roku 1991, kiedy to Ojciec, Bogusław Wierzbicki, organista w miejscowości na Podlasiu - Jatwieź Duża k/Suchowoli, geograficznego centrum Europy - wpadł na pomysł aby wypiekać opłatki do Parafii pw MB Pocieszenia, gdzie do dzisiaj pełni funkcję organisty.

Zakupił kilka niezbędnych urządzeń do produkcji chleba eucharystycznego i wraz z żoną Marianną zaczęli próbować piec. Jeżeli chodzi o recepturę – jest bardzo prosta: mąka pszenna i woda, oczywiście w odpowiednich proporcjach. Pierwsze upieczone wyroby nawet w najmniejszym stopniu nie przypominały opłatka, dopiero po bardzo wielu próbach produkt gotowy zaczął wyglądać jak dzisiejszy opłatek wigilijny. Ten rok głównie opierał się na doświadczeniu oraz doskonaleniu wypieku metodą „prób i błędów” .

W styczniu 1992 roku , Bogusław Wierzbicki otrzymał pozwolenie na wypiek komunikantów, hostii i opłatków wigilijnych od ówczesnego ks. Bpa Edwarda Kisiela. Od tamtej pory systematycznie zaczął wypiekać i dostarczać do kilku okolicznych parafii produkty ze swojej wytwórni. Z roku na rok grono odbiorców zaczęło się powiększać, co przyczyniło się m.in. do powstania profesjonalnej w pełni zautomatyzowanej Piekarni Opłatków PANIS s.c.

Firma PANIS s.c. prowadzona jest przez dwóch synów Bogusława - Karola i Marka Wierzbickich. Karol – wykształcenie marketingowe oraz muzyczne, ale niestety nie w muzyce kościelnej, lecz rozrywkowej w klasie akordeonu. Stąd też współwłaścicielem jest Marek – organista, absolwent Salezjańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lutomiersku oraz Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów. Marek jest organistą w par. Św. Rocha, Św. Kazimierza i Matki Bożej Różańcowej w Białymstoku. Zaś najmłodszy brat Błażej,również absolwent Salezjańskiej Szkoły w Lutomiersku, gra w Białymstoku w parafii Św. Floriana.

Już od dzieciństwa marzyliśmy o stworzeniu profesjonalnej piekarni komunikantów, hostii i opłatków. Wiązało się to z nabyciem najnowocześniejszych urządzeń do produkcji, które nie są powszechnie dostępne, lecz chęci jakich nabraliśmy i doświadczenie jakie zdobyliśmy przez te wszystkie lata, kiedy to pomagaliśmy swoim rodzicom przy produkcji, pomogły zdecydowanie osiągnąć postawiony sobie cel.

Dnia 23 września 2009 roku otrzymaliśmy od Ks. Arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego, Metropolity Białostockiego, pozwolenie wraz z certyfikatem na wypiek hostii, komunikantów oraz opłatków wigilijnych. Złożyliśmy przysięgę przed Bogiem w kaplicy Ks. Arcybiskupa, dotyczącej zachowania prawidłowej receptury wypieku. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w przygotowaniu takiego chleba dotyka się sacrum Eucharystii i dlatego pracę swoją wykonujemy z najwyższym szacunkiem i szczególną dbałością o jakość.

W bardzo krótkim czasie pozyskaliśmy wielu klientów, a tym , do których jeszcze nie dotarliśmy obiecujemy, iż niebawem pojawimy się w celu przedstawienia doskonałej oferty współpracy.

 

>
O nas | Historia Firmy | Wydarzenia | Certyfikaty | Zamówienia | Oferta | Kontakt         Copyright © Panis s.c. Created by Rutcom 2009